Naše zahrada

TENTO PROJEKT JE PODPOŘEN Z ROZPOČTU STATUTÁRNÍHO MĚSTA LIBEREC

V rámci projektu došlo k zakoupení potřebného vybavení pro vytvoření komunální zahrady na pozemku ve vlastnictví realizátora projektu, Občanského sdružení D.R.A.K.. Tato komunitní zahrada byla doplněna o činnosti kompostování bioodpadů vzniklých nejen v souvislosti s provozem komunální zahrady, ale i v domácnostech jednotlivých zájemců o takovou formu ekologické likvidace bioodpadů z řad zaměstnanců sdružení i veřejnosti. Součástí projektu bylo i zapojení do systému kompostování samotné organizace realizátora, kde na jeho pozemku vznikají biiodpady vhodné k tomuto způsobu recyklace (větve, listí apod.). Za účelem efektivního kompostování těchto rostlinných odpadů byl zakoupen elektrický drtič větví, který umožňuje ekologicky zpracovat i materiál o silnějších průměrech (větve).

Na pozemku realizátora projektu bylo umístěno 10 ks velkoobjemových „big bagů“ o rozměru 90x90x100 cm. Do „big bagů“ byla umístěna kvalitní zemina, kterou se realizátorovi projektu podařilo získat sponzorsky od Rašeliny Sběslav. Tento způsob založení komunální zahrady byl zvolen z důvodu možného zapojení cílové skupiny osob se zdravotním postižením (vozíčkářů) do celého projektu, neboť zvýšený povrch improvizovaných záhonů umožní přístup těchto osob k sadebnímu materiálu a práci s ním. V průběhu prvního vegetačního období probíhalo pěstování rychle rostoucích rostlin, zejména zeleniny.

Účastníkům projektu jsou dále k dispozici kompostéry, které tito účastníci využívají ke kompostování rostlinného odpadu i odpadu z vlastní domácnosti. Za tímto účelem probíhala edukace účastníků o vhodnosti materiálů ke kompostování a také konzultace konkrétních případů doneseného odpadu ke kompostování. Do kompostování bioodpadů byl zapojen také rostlinný odpad vzniklý na pozemku žadatele.

Možnost kompostování v organizaci realizátora projektu byla nabídnuta také veřejnosti, a to prostřednictvím webových stránek realizátora. Činnosti zahájené na základě tohoto projektu budou pokračovat i po jeho skončení, komunitní zahrada i možnost kompostování na pozemku Občanského sdružení D.R.A.K. budou k dispozici dalším zájemcům z řad zaměstnanců i veřejnosti.

Drakova ekologická zahrada II.

Akce byla podpořena Ekofondem Statutárního města Liberec

Projekt probíhal od dubna do prosince roku 2009.

Vážení přátelé, děkujeme Vám za poskytnutou finanční podporu v celkové výši 81 000 Kč, která byla využita na úpravu a rozšíření Ekologické zahrady II. o.s. D.R.A.K.

Rozšířením ekologické zahrady nabízíme:

  1. možnost zapojení osobám se zdravotním znevýhodněním a seniorům do údržby, ochrany a tvorby zeleně ve městě
  2. možnost ekologické výchovy a osvěty, kde se nám daří rozšiřovat znalosti cílových skupin

Ekologická zahrada je otevřena od pondělí do  pátku, od 8 do 16 hodin. Jsou zde zaměstnány 3 zdravotně znevýhodněné osoby v rámci aktivit  chráněných dílen o.s. D.R.A.K.

Tematické zařazení spadá do ekologické výchovy a osvěty. Dále pak do údržby, ochrany a tvorby zeleně ve městě.

Ekologická výchova a osvěta

  1. Vybudovali jsme smyslovou stezku: bylinnou zahrádku, sbírku dřevěných vzorků s ukázkami letokruhů a strukturami dřeva. Dále pak stanoviště ekologické suché skalky, kde jsou vysázené suchomilné vegetace. Vytvořili jsme nový hřbitov odpadků a také hmatovou sbírku hornin. Pro třídění odpadků v o.s. D.R.A.K. se nám osvědčily nádoby určené k třídění odpadků, jejichž ovládání zvládnou i osoby TZP, upoutané na vozíku.
  2. Zprovoznili jsme speciální houpačku určenou pro osoby pohybující se na vozíku a vytvořili vrbové iglů (chýše) s vrbovým tunelem. V prostředí zahrady jsme zahradní lavice a stoly určené pro eko semináře i zasloužený odpočinek.

Údržba, ochrana a tvorba zeleně

Ošetřili jsme, prořezali a vykáceli stromy. Dále jsme ošetřili dřeviny na pozemku o.s. D.R.A.K., vysadili ovocné keře, zatravnili zahradu a vybudovali bezbariérové chodníčky pro osoby s tělesným znevýhodněním.

Zahradu po celý rok mohou využívat:

Asociace rodičů a přátel ZP dětí, Spolek pro vlastivědnou práci v Liberci, který pořádá výlety do okolí Liberce, Svaz tělesně postižených v ČR místní organizace Liberec Jizerka, Roska Liberec, Arkus SOP Liberec, Regionální organizace zdravotně postižených Sever. Zahradu mohou využívat také členové Českého svazu bojovníků za svobodu. Na přátelskou návštěvu zavítaly a zahradu využily i děti  z MŠ blízkého okolí a děti z Jedličkova ústavu .

Na úpravě a rozšíření Ekologické zahrady II. se spolupodíleli:

Krajský úřad Libereckého kraje částkou  50 000 Kč – spoluúčast na projektu

Severočeská plynárenská a.s. částkou 40 000 Kč – nákup lavic a stolů

Firma Ligranit a.s. darovala kameny pro skalku a hmatovou sbírku hornin

Chemický vojenský prapor Liberec na údržbě zahrady

Dobrovolní pracovníci CITI Bank na údržbě zahrady

OŠ Lesnictví Hejnice, SEV Divizna Liberec, ÚP Liberec mzdy ZP zaměstnanců

Za Vaši podporu Vám děkujeme!

Lenka Bobvošová, manažerka projektu